- → Minimálna vzdialenosť (m) = rozstup pixelov (mm)
- → Pohodlný rozsah = rozstup × 2 až × 3
- → Toto je najdôležitejšia premenná
- → COB/MIP okolité svetlo nad 400 luxov
- → SMD jemné pre kontrolované vnútorné priestory
- → Kontrast COB: 8 000:1 oproti SMD 3 000:1
- → P1.2 má o 56 % viac LED diód/m² ako P1.5
- → Vylepšenie P1.5 → P1.2 = +30–50 % nákladov na skriňu
- → Ak sa kvalifikujú dve výšky tónu, vyberte si hrubšiu
Počkajte – najprv sa opýtajte na tieto otázky
Keď sa klient opýta „mali by sme zvoliť P1.2 alebo P1.5?“, väčšina integrátorov odpovie priamo. To je nesprávny krok.
Rozstup pixelov je výstup, nie vstup. Správnym východiskovým bodom sú vždy tie isté tri otázky: Ako ďaleko bude publikum sedieť od obrazovky? Aký obsah sa bude zobrazovať? Aký je dostupný rozpočet v pomere k ploche obrazovky? Odpovedzte na tieto tri otázky a rozstup pixelov sa vyberie sám.
Debata o P1.2 vs. P1.5 je skutočná – ale má význam až po stanovení geometrie pozorovania. Obrazovka P1.5 pozorovaná zo vzdialenosti 4 metrov poskytuje vnímané rozlíšenie lepšie ako obrazovka P1.2 pozorovaná z 2 metrov, pretože pri vzdialenosti 2 metrov sa divák nachádza v minimálnej pohodlnej pozorovacej vzdialenosti pre obe uhly pohľadu. Rovnaká logika platí aj na druhej strane: LED displej P2.0 alebo P2.5 správne špecifikovaný pre pozorovaciu vzdialenosť 10 m a viac prekoná displej P1.5, ktorý bol pre rovnaký priestor nadhodnotený a v dôsledku toho podhodnotený.
Nesprávne pochopenie tejto postupnosti vedie k tomu, že projekty nakoniec skončia nadštandardne špecifikované a s nadhodnoteným rozpočtom, alebo podštandardne špecifikované s viditeľnou pixelovou štruktúrou, z čoho klient obviňuje integrátora.
Táto príručka postupuje podľa rozhodnutia v správnom poradí: najprv vzdialenosť, potom rozlíšenie, tretie prostredie a nakoniec rozpočet.
Dva vzorce. Použite oba.
Prvým je pravidlo minimálnej vzdialenosti – rýchle a spoľahlivé pre konverzácie s klientmi:
Minimálna pozorovacia vzdialenosť (m) = Rozstup pixelov (mm) × 1
P1.5 znamená minimum 1.5 m. P2.5 znamená minimum 2.5 m. V tejto vzdialenosti sú jednotlivé pixely technicky viditeľné pri dôkladnom skúmaní, ale obraz je pre väčšinu typov obsahu akceptovateľný.
Druhým je pohodlný pozorovací dosah – to, okolo čoho vlastne navrhujete:
Pohodlná pozorovacia vzdialenosť (m) = Rozstup pixelov (mm) × 2 až × 3
Pre statický obsah s vysokým obsahom detailov – dátové panely, prezentácie s vysokým obsahom textu, monitorovanie riadiacej miestnosti – použite ×3. Pre video, pohyblivú grafiku a všeobecné audiovizuálne zariadenia, kde je štruktúra menších pixelov menej viditeľná, použite ×2.
Tieto dva vzorce spolu poskytujú minimálnu prahovú hodnotu a cieľový rozsah – čo je to, čo si vyžaduje plánovanie projektu.
Okolité svetlo sa meria v luxoch. Jas displeja sa meria v nitoch (cd/m²).
| Pixel Pitch | Minimálna vzdialenosť (×1) | Odporúčaný rozsah (×2–×3) | Typické použitie |
|---|---|---|---|
| P0.9 | 0.9 | 1.8m - 2.7m | Štúdiá VP/XR, vysielanie |
| P1.2 | 1.2 | 2.4m - 3.6m | Riadiace miestnosti, zasadacie miestnosti |
| P1.5 | 1.5 | 3.0m - 4.5m | Konferenčné miestnosti, lobby |
| P1.8 | 1.8 | 3.6m - 5.4m | Školiace miestnosti, showroomy |
| P2.0 | 2.0 | 4.0m - 6.0m | Auditóriá, veľké vstupné haly |
| P2.5 | 2.5 | 5.0m - 7.5m | Veľké auditóriá, átria |
Tieto čísla predpokladajú kontrolované vnútorné osvetlenie. V prostrediach s vysokým okolitým svetlom – denné osvetlenie vestibulov, maloobchodných predajní – vnímaná ostrosť klesá a minimálna vzdialenosť sa efektívne posúva bližšie. Táto interakcia je popísaná v časti 04.
Rozstup pixelov vs. veľkosť obrazovky vs. rozlíšenie
Rozstup pixelov určuje, koľko pixelov sa zmestí do danej oblasti obrazovky. Pri akejkoľvek pevnej veľkosti obrazovky sa zmenou rozstupu pixelov zmení natívne rozlíšenie – a to má priamy vplyv na zdroj signálu, produkciu obsahu a očakávania klienta.
Vzorec:
Horizontálne pixely = Šírka obrazovky (mm) / Rozstup pixelov (mm)
Vertikálne pixely = Výška obrazovky (mm) / Rozstup pixelov (mm)
Pre plátno s rozmermi 6 m × 3.375 m (štandardný pomer strán 16:9)
| Pixel Pitch | Horizontálne × Vertikálne | Natívne rozlíšenie | Ekvivalent k |
|---|---|---|---|
| P0.9 | 6667 × 3750 | ~25 MP | Výrazne nad 4K |
| P1.2 | 5000 × 2813 | ~14 MP | Viac ako 4 tis |
| P1.5 | 4000 × 2250 | ~9 MP | Trieda 4K |
| P1.8 | 3333 × 1875 | ~6 MP | Medzi 2K a 4K |
| P2.0 | 3000 × 1688 | ~5 MP | Mierne nad 2K |
| P2.5 | 2400 × 1350 | ~3.2 MP | Pod 2 tis |
Pre menšiu zasadaciu miestnosť — 4 m × 2.25 m (16:9)
| Pixel Pitch | Horizontálne × Vertikálne | Natívne rozlíšenie | Ekvivalent k |
|---|---|---|---|
| P1.2 | 3333 × 1875 | ~6 MP | Medzi 2K a 4K |
| P1.5 | 2667 × 1500 | ~4 MP | Takmer 4K |
| P1.8 | 2222 × 1250 | ~2.8 MP | Viac ako 2 tis |
| P2.0 | 2000 × 1125 | ~2.25 MP | Mierne nad 2K |
Kritická otázka: aký zdroj signálu klient v skutočnosti privádza do steny?
Vo väčšine firemných AV inštalácií je odpoveďou notebook, prehrávač médií alebo systém pre videokonferencie – všetky poskytujú nanajvýš výstup v rozlíšení 1080p alebo 4K. Stena P1.2 s rozmermi 6×3.375 m má natívne rozlíšenie približne 5000×2813, čo presahuje 4K. Zvýšenie rozlíšenia 4K zdroja na vyplnenie tohto plátna funguje – ale znamená to, že dodatočná hustota pixelov, za ktorú ste zaplatili, sa nevyužíva naplno.
Toto nie je argument proti P1.2. Je to argument pre pochopenie toho, čo si vlastne kupujete. V našich projektoch v Los Angeles – steny COB Pro P1.2 s rozmermi od 4×3 m do 6×2 m – bolo rozhodnutie o hustote pixelov riadené pozorovacou vzdialenosťou, požiadavkami na presnosť obsahu a potrebou natívneho rozlíšenia blízkeho 2K pre komerčnú reklamu s vysokým rozlíšením. Pri týchto vzdialenostiach poskytuje P1.2 viditeľne ostrejšie vykreslenie textu a jemnejšie detaily obrazu ako P1.5, bez ohľadu na to, čo hovorí aritmetika rozlíšenia.
Veľkosť obrazovky určuje plátno. Rozstup pixelov určuje počet pixelov. Zdroj signálu určuje, koľko z tohto počtu pixelov sa použije. Pred zadaním zarovnajte všetky tri parametre.
Okolité svetlo, jas a interakcia rozstupu pixelov s prostredím
V diskusiách o špecifikáciách sa najviac pozornosti venuje rozstupu pixelov. Okolité svetlo sa mu venuje len zriedka. To je naopak pri značnej časti reálnych inštalácií.
Praktická realita je takáto: COB displej P1.5 v dobre kontrolovanej miestnosti s okolitým osvetlením 200 luxov poskytne ostrejší vnímaný obraz ako SMD displej P1.2 v dennom osvetlenej hale s osvetlením 800 luxov. Rozdiel v rozstupe pixelov je reálny – rozdiel v prostredí je väčší.
Prečo je tu dôležitá technológia zapuzdrenia
Zapuzdrenie COB a MIP pokrýva celý povrch modulu súvislou vrstvou živice alebo epoxidu, čím sa eliminujú odkryté medzery medzi pixelmi, ktoré charakterizujú SMD konštrukciu. Tieto medzery odrážajú okolité svetlo priamo späť na diváka, čím sa znižuje kontrast a obraz sa vybledne. V podmienkach s vysokým okolitým osvetlením vyžadujú SMD displeje výrazne vyšší jas na kompenzáciu – čo urýchľuje degradáciu LED diód a zvyšuje spotrebu energie.
V prípade COB displejov čierny živicový povrch absorbuje okolité svetlo, a nie ho odráža. Preto COB panely zvyčajne dosahujú kontrastné pomery 8 000:1 až 12 000:1 pri okolitom svetle, v porovnaní s 3 000:1 až 5 000:1 pre ekvivalentné SMD panely v rovnakom prostredí. Tento rozdiel je badateľný pri bežných pozorovacích vzdialenostiach.
Požiadavky na jas podľa prostredia
Okolité svetlo v luxoch. Jas displeja v nitoch (cd/m²).
| prostredie | Okolité svetlo (lux) | Odporúčaný jas | Kompatibilný rozsah tónov |
|---|---|---|---|
| Vysielanie / viceprezident pre štúdio | 800-1200 | 800 1200 – XNUMX XNUMX nitov | P0.9 – P1.5 COB/MIP |
| Kontrolná miestnosť | 300-500 | 400 600 – XNUMX XNUMX nitov | P1.2 - P1.5 |
| Konferenčná miestnosť (kontrolovaná) | 200-400 | 300 500 – XNUMX XNUMX nitov | P1.2 - P2.0 |
| Firemná hala (s denným osvetlením) | 500-1000 | 600 1000 – XNUMX XNUMX nitov | P1.5 - P2.5 |
| Maloobchodná plocha (zmiešaná) | 600-1200 | 800 1500 – XNUMX XNUMX nitov | P1.8 - P2.5 |
| Tréningová miestnosť | 300-500 | 300 500 – XNUMX XNUMX nitov | P1.5 - P2.5 |
LED displeje zvyčajne pracujú pri dennej prevádzke s maximálnym jasom 30 – 50 %, aby sa predĺžila ich životnosť. Uistite sa, že menovitý jas displeja pri 50 % výkone stále spĺňa požiadavky prostredia – nielen maximálne špecifikácie.
V našom kanadskom projekte – 65 m² tehlového projektu série P1.5 s montážou na strop – klient požadoval pohlcujúci 4K obsah s divákmi pozerajúcimi sa nahor z blízkej zornej vzdialenosti. Výška stropu umiestnila displej do pohodlného pozorovacieho rozsahu pre P1.5 (3.0 m – 4.5 m). Pri 65 m² poskytuje P1.5 natívne rozlíšenie výrazne nad triedou 4K, takže P1.2 je z hľadiska rozlíšenia aj nákladov zbytočný.
Pre stropné inštalácie vo všeobecnosti platí: P1.5 je praktický limit jemného rozstupu pre väčšinu priestorov. Výnimkou sú imerzívne prostredia s nízkym stropom, kde je divák zámerne blízko povrchu.
Skutočný rozdiel v nákladoch medzi P1.2, P1.5, P2.0 a P2.5
Rozstup pixelov ovplyvňuje náklady dvoma spôsobmi: počiatočnou cenou skrinky a dlhodobými nákladmi na údržbu. Obe sa prispôsobujú hustote pixelov. Ani jeden zo vzťahov nie je lineárny.
Prečo jemnejší tón stojí viac
Menší rozstup pixelov znamená viac LED diód na meter štvorcový. Panel P1.2 obsahuje približne 69 444 pixelov/m² v porovnaní so 44 444 pre P1.5 a 25 000 pre P2.0. To predstavuje 56 % nárast počtu LED diód z P1.5 na P1.2 a 178 % nárast z P2.0 na P1.2. Viac LED diód znamená vyššie náklady na súčiastky, prísnejšie výrobné tolerancie, nižšiu výťažnosť a zložitejšie obvody budičov – to všetko sa odráža v cene skrinky.
Index relatívnych nákladov (P2.0 = 1.0)
| Pixel Pitch | Hustota pixelov (pixely/m²) | Relatívne náklady na kabinet | Relatívne náklady na údržbu |
|---|---|---|---|
| P0.9 | 123,457 | 3.5× – 4.5× | vysoký |
| P1.2 | 69,444 | 2.0× – 2.5× | Stredne vysoká |
| P1.5 | 44,444 | 1.4× – 1.7× | stredná |
| P1.8 | 30,864 | 1.2× – 1.4× | stredne nízka |
| P2.0 | 25,000 | 1.0× (základná hodnota) | Nízky |
| P2.5 | 16,000 | 0.75× – 0.85× | Nízky |
Relatívne indexy pre plánovanie rozpočtu. Skutočné ceny sa líšia v závislosti od typu zapuzdrenia, konštrukcie skrinky a objemu objednávky.
Otázka ceny upgradu
Bežný klient sa pýta: „O koľko viac stojí prechod z P1.5 na P1.2?“ Pri typickej inštalácii s rozlohou 20 m² predstavuje prechod z P1.5 na P1.2 približne o 30 – 50 % viac nákladov len na rozvádzač, a to pred akýmikoľvek zmenami v konštrukčnej podpore alebo požiadavkách na ovládač. Pre inštaláciu s rozlohou 65 m² – náš projekt kanadského stropu – sa táto rozdielnosť stáva významnou rozpočtovou položkou. V tomto projekte nebol P1.5 vybraný ako kompromis, ale ako technicky vypočítané rozhodnutie: natívne rozlíšenie v tomto meradle už presiahlo 4K a geometria zobrazenia potvrdila výber rozteče.
Náklady na údržbu sa škálujú s počtom pixelov
Každá LED dióda je potenciálnym bodom poruchy. Panel P1.2 má o 56 % viac bodov poruchy na m² ako panel P1.5. Pri pevných inštaláciách s údržbou spredu je to zvládnuteľné. Pri inštaláciách namontovaných na strop alebo iba zozadu so sebou každá údržba nesie vyššie náklady na pracovnú silu – čo znamená, že dlhodobý rozdiel v celkových nákladoch na vlastníctvo medzi P1.2 a P1.5 je väčší, ako naznačuje cenová rozdielnosť skrinky.
P2.0 a P2.5 na trhoch citlivých na rozpočet
LED displeje P2.0 a P2.5 zaujímajú odlišné miesto, ktoré sa v detailných diskusiách často prehliada. Na trhoch v juhovýchodnej Ázii, na Blízkom východe, v Afrike a Latinskej Amerike – kde sú náklady na pracovnú silu nižšie a rozpočty projektov obmedzenejšie – predstavujú SMD moduly P2.0 a P2.5 v kombinácii s bezrámovými a bezzvarovými montážnymi konštrukciami dominantnú metódu inštalácie pevných vnútorných displejov. Nejde o kompromisný prístup. Ide o správne navrhnuté riešenie pre prostredia, kde pozorovacia vzdialenosť presahuje 6 m, požiadavky na obsah sú text a štandardné video a dlhodobú prevádzkyschopnosť zabezpečujú miestni pracovníci.
Ekonomiku poháňa objem výroby. SMD moduly P2.0 a P2.5 sa vyrábajú vo veľkom meradle pre čínsky veľký domáci trh – kostoly, školy, vládne budovy, komunitné centrá. Tento objem výroby udržiava nízke ceny modulov a spoľahlivé dodávateľské reťazce.
Ak pozorovacia vzdialenosť pohodlne podporuje P1.5, prechod na P1.2 prináša klesajúcu vizuálnu návratnosť a zároveň zvyšuje počiatočné výdavky aj dlhodobú údržbu. Prejdite na P1.2, keď si to vyžaduje geometria – nie ako predvolenú prémiovú možnosť. A ak pozorovacia vzdialenosť, typ obsahu a rozpočet poukazujú na P2.0 alebo P2.5, špecifikujte to podľa toho bez toho, aby ste to považovali za zníženie úrovne.
Prispôsobenie rozstupu pixelov aplikácii: 12 scenárov
Ako čítať túto tabuľku: začnite so vzdialenosťou sledovania. Ak typická poloha publika spadá do odporúčaného rozsahu pre danú výšku tónu, táto výška tónu je technicky spôsobilá. Skontrolujte okolité osvetlenie – ak je prostredie s vysokou intenzitou luxov, prejdite na COB alebo MIP bez ohľadu na výšku tónu. Potom uplatnite citlivosť rozpočtu: ak sú obe možnosti výšky tónu technicky spôsobilé, hrubšia výška tónu je správnou technickou voľbou, pokiaľ špecifický obsah alebo požiadavky klienta neodôvodňujú jemnejšiu možnosť.
| Využitie | Typická pozorovacia vzdialenosť | Okolité svetlo | Odporúčaný sklon | Minimálna obrazovka pre 2K | Poznámky |
|---|---|---|---|---|---|
| VP / XR štúdio | 1.5m - 3m | 800 – 1200 luxov | P0.9 – P1.2 COB | 1.8 m × 1.0 m | Obnovenie ≥7680Hz pre snímanie kamerou |
| Vysielacie štúdio | 2m - 4m | 600 – 1000 luxov | P1.2 – P1.5 COB | 2.4 m × 1.35 m | Presnosť farieb je kritická; iba COB/MIP |
| Kontrolná miestnosť | 2m - 4m | 300 – 500 luxov | P1.2 - P1.5 | 2.4 m × 1.35 m | Prevádzka 24 hodín denne, 7 dní v týždni; uprednostňuje sa prístup spredu |
| Zasadacia miestnosť / manažér | 2.5m - 4m | 200 – 400 luxov | P1.2 - P1.5 | 2.4 m × 1.35 m | Častá výmena LCD videostien |
| Konferenčná miestnosť | 3m - 5m | 200 – 400 luxov | P1.5 - P1.8 | 3.0 m × 1.69 m | P1.5 postačuje pre väčšinu firemných AV |
| Tréningová miestnosť | 3m - 6m | 300 – 500 luxov | P1.5 - P2.0 | 3.0 m × 1.69 m | Veľké publikum, rôzne vzdialenosti sedadiel |
| Maloobchodný showroom | 2m - 5m | 600 – 1200 luxov | P1.8 - P2.5 | - | Priorita jasu pred hustotou pixelov |
| firemná lobby | 4m - 8m | 500 – 1000 luxov | P2.0 - P2.5 | - | Vysoké okolité svetlo; významná výhoda COB |
| Hľadisko | 6m - 15m | 100 – 300 luxov | P2.0 - P2.5 | 4.0 m × 2.25 m | Výber jazdných ciest zobrazenia vzdialenosti |
| Dom uctievania | 8m - 20m | 200 – 500 luxov | P2.0 - P2.5 | - | Text a video; SMD realizovateľné; spoločný modul na stene |
| Inštalácia na strop | Závisí od výšky stropu | Kontrolované | P1.5 - P2.0 | - | Prístup k údržbe je hlavným obmedzením |
| Prenájom na podujatia / turné | 4m - 12m | Premenlivý | P2.0 - P3.9 | - | Priorita hmotnosti a rýchlosti nastavenia |
Ak sú niektorí diváci vo vzdialenosti 2 m a iní v 6 m v tej istej miestnosti: dizajn pre najbližšieho diváka – ten uvidí štruktúru pixelov ako prvý. Stena P1.5, ktorá funguje pre diváka v prvom rade vo vzdialenosti 2.5 m, bude vždy fungovať aj pre diváka v zadnom rade vo vzdialenosti 6 m. Opak neplatí.
Štyri projekty, štyri rozhodnutia
Každý projekt ilustruje inú logiku rozhodovania – niekedy odôvodňuje prémiovú špecifikáciu, inokedy potvrdzuje, prečo bolo správne zvoliť hrubší tón.


Profesionálna spoločnosť zaoberajúca sa video produkciou. Celková plocha 33 m², COB Pro P0.9, konfigurácia Direct-Corner. Presne vedeli, čo si želajú.
- Pozorovacia vzdialenosť menej ako 1 m v najbližšej polohe
- P0.9 bola minimálna technicky vhodná možnosť
- COB potrebný pre odolnosť voči mechanickému namáhaniu v rohoch
- Výsledok: pohlcujúci obsah, žiadna viditeľná pixelová štruktúra
Komerčné reklamné displeje vo verejne orientovaných priestoroch s rozmermi od 4 × 3 m do 6 × 2 m. Verejnosť sa mohla priblížiť k povrchu a dotknúť sa ho.
- Natívne rozlíšenie takmer 2K pre komerčný HD obsah
- Riziko verejného kontaktu → COB je jediná schodná možnosť
- P1.5 by bol zblízka viditeľne mäkší
- Výsledok: Odolný, rozlíšenie takmer 2K, viacstranný pomer strán
Veľkoformátová stropná inštalácia, pohlcujúci 4K zážitok, diváci hľadiaci nahor zblízka.
- 65 m² P1.5 prevyšuje natívne rozlíšenie 4K
- P1.2 by znamenal dodatočné náklady bez vizuálneho úžitku
- Správny bod rozpočtu udržiavaný, požiadavka na 4K
- Výsledok: 4K za správnu cenu – žiadny kompromis
Dve obrazovky lemujúce pódium, celková plocha 48 m². Štandardný SMD, priama inštalácia modulov na stenu bez skriniek.
- Pozorovacia vzdialenosť 12 m (ďaleko za hranicou P2.5)
- SMD je v poriadku pre prostredie kostola s intenzitou 200 – 400 luxov
- COB by bol neopodstatnený náklad pri 12 miliónoch.
- Výsledok: Jasný text a video o 30 % lacnejšie ako kabinet
Pošlite nám rozmery miestnosti, vzdialenosť a použitie. Potvrdíme vám zadanie a poskytneme cenovú ponuku do jedného pracovného dňa.