Máte projekt a prázdny technický list. Táto príručka vás prevedie 7 rozhodnutiami medzi vami a podpísanou zmluvou – rozteč pixelov, COB vs. MIP, All-in-One vs. zákazková výroba, skutočné ceny a ako overiť dodávateľa pred záväzným nákupom. Napísal ju inžinier, ktorý tieto steny staval 19 rokov.
Jemná LED stena v modernej zasadacej miestnosti – bezšvíková, detailný záber
- Jemná LED dióda (≤P2.5 mm) je tá správna kategória, keď je pozorovacia vzdialenosť menšia ako 5 m a obsah zahŕňa text, dáta alebo vyžaduje plynulé zobrazenie – nie každý projekt ju potrebuje
- COB je základná hodnota pre interiérové LED diódy na rok 2026 s hodnotou P1.5 a nižšou; MIP sa zlepšuje s hodnotou P0.9 a nižšou, čo sa týka jednotnosti farieb; SMD zostáva relevantný s hodnotami P1.8–P2.5.
- Cena hardvéru sa pohybuje približne od 860 do 2 500 USD/m² (ex-w Shenzhen, iba panel) v závislosti od rozteče a technológie. Spracovanie signálu, inštalácia a uvedenie do prevádzky pridávajú 35 – 60 % – rozpočet na celý systém, nielen na panely.
- Pred začatím spolupráce si vždy overte dodávateľa pomocou 7-bodového technického kontrolného zoznamu – značka LED čipu, model ovládača integrovaného obvodu, vrstvy plošných spojov, certifikácia zdroja, tolerancia skrinky, kalibračná správa, politika náhradných dielov
Kedy projekt potrebuje jemnú LED diódu – a kedy nie
LED displej s jemným rozstupom je akýkoľvek LED panel s priamym zobrazením s rozstupom pixelov 2.5 mm alebo menej – bod, v ktorom sa jednotlivé pixely stávajú neviditeľnými voľným okom pri typických vzdialenostiach pozorovania v interiéri. Definícia však neposkytuje žiadne užitočné odpovede pre obstarávanie.
V skutočnosti záleží na tom, či váš projekt vôbec patrí do tejto kategórie. Videl som príliš veľa integrátorov, ktorí minuli 1.5 libry na stenu pri pohľade zo vzdialenosti 6 metrov – pričom by libra 3 vyzerala rovnako za polovičnú cenu. Stáva sa to aj naopak: špecifikujte libru 2.5 libry pre riadiacu miestnosť, kde operátori sedia na dĺžku paže a každý reťazec textu SCADA vyzerá nevýrazne.
Filter s 3 otázkami
Predtým, ako sa dotknete technického listu, odpovedzte na tieto tri otázky. Ak je odpoveď na všetky tri áno, nachádzate sa v oblasti jemného zvuku.
-
Bude najbližší divák do 5 metrov od obrazovky?Ak je vaše najbližšie sedadlo vzdialené viac ako 6 m, štandardná stena P3 alebo P4 poskytne rovnaké vnímané rozlíšenie za výrazne nižšie náklady. Jemná rozteč obrazoviek si zaslúži svoju hodnotu iba vtedy, keď sú diváci dostatočne blízko na to, aby rozlíšili jednotlivé pixely.
-
Obsahuje obsah statický text, dátové dashboardy alebo podrobnú grafiku?Video je tolerantné – hovoriaca hlava alebo reklamný film vyzerá dobre s rozlíšením P2.9 z 3 metrov. Ale 10-bodové písmo na finančnom obchodnom paneli z rovnakej vzdialenosti vyžaduje P1.5 alebo jemnejšie. Ak viac ako 50 % vášho obsahu tvorí statický malý text, posuňte ho o jednu jemnejšiu hodnotu, ako naznačuje vzorec pre pomer vzdialenosti pozorovania.
-
Vyžaduje si inštalácia bezšvové obkladanie bez rámikov?Ak vám vyhovujú LCD rámčeky, riešením by mohla byť LCD videostena s úzkym rámčekom za zlomok ceny. Ak sú však rámčeky prekážkou – vysielacie štúdiá, luxusné lobby, prémiové zasadacie miestnosti – jemný LED displej je jedinou bezproblémovou možnosťou.
Osoba v rôznych vzdialenostiach od LED steny – zóny viditeľnosti pixelov pre P1.5 / P2.5 / P4
Čo sa zmenilo v roku 2026
Ak ste naposledy špecifikovali projekt s precíznym výberom v roku 2024, situácia sa zmenila natoľko, že vyvrátila niektoré staré predpoklady:
- COB nahradil SMD ako predvolené odporúčanie pre P1.5 a nižšie. Lepší kontrast (10000:1+), lepšia ochrana proti prachu, dlhšia životnosť v nepretržitom prevádzke 24 hodín denne, 7 dní v týždni.
- MIP (Micro LED v puzdre) sa ukázal ako druhá hlavná technologická cesta. Továrenské zlučovanie farieb poskytuje vynikajúcu uniformitu. Oprava jednej LED diódy je možná. Stojí o 20 – 40 % viac ako ekvivalentná COB.
- Predaj LED televízorov typu „všetko v jednom“ (108″/135″/163″) v roku 2026 vzrástol o 42 %. V zasadacích miestnostiach štandardnej veľkosti môžu tieto plug-and-play jednotky úplne nahradiť inštaláciu na mieru – jeden deň oproti jednému týždňu na mieste.
- SMD zostáva nákladovo efektívny pri cenách P1.8 – P2.5. Pod cenou P1.5 takmer všetky nové projekty riadiacich miestností a vysielania špecifikujú COB alebo MIP. Nenechajte dodávateľa, aby vám v roku 2026 predal SMD za P1.2.
Ak je vaše publikum vzdialené viac ako 6 metrov od obrazovky, projektor P2.5 alebo dokonca P3 bude pre kohokoľvek v miestnosti vyzerať bez pixelov. Za tie peniaze navyše nič nekúpite. To isté platí pre prenájom pódií a kulís na podujatia – P2.6–P3.9 je štandardom z nejakého dôvodu. A ak už projektor v miestnosti funguje, nenahrádzajte ho LED len preto, že LED je trendom. Vymeňte ho, pretože špecifické obmedzenia projekcie – vyblednutie okolitého svetla, cykly výmeny lampy, geometrický kalibračný posun – stoja klienta skutočné peniaze.
Výber rozstupu pixelov – vzorec, ktorý potrebuje každý integrátor
Praktické pravidlo v tomto odvetví – 1 mm rozstup na 1 m pozorovacej vzdialenosti – je východiskový bod, nie nástroj na stanovenie špecifikácií. Je to minimálna vzdialenosť, pri ktorej pixely prestávajú byť jednotlivo viditeľné. Nehovorí nič o tom, kde výhoda rozlíšenia skutočne vrcholí alebo kde úplne mizne.
Pri špecifikácii projektu používam trojvrstvový model:
Tu je to, čo to znamená v reálnych číslach: ak je vaše najbližšie sedadlo vzdialené 1.8 m, minimum je P1.5. Ak vaše publikum sedí medzi 2.5 m a 4.5 m, ideálna cena je P1.8 – v týchto vzdialenostiach je nerozoznateľná od P1.5, ale je o 20 – 30 % lacnejšia. Ak je váš najvzdialenejší divák vzdialený 8 m, akákoľvek výška tónu jemnejšia ako P2.0 je pre neho neviditeľná.
Oprava typu obsahu
Trojvrstvový model predpokladá zmiešaný obsah. Typ obsahu však túto rovnicu výrazne posúva:
| Typ obsahu | Nastavenie výšky tónu | Príklad |
|---|---|---|
| >50 % statického malého textu alebo dát | Posuň o jednu jemnejšiu výšku tónu | Prístrojová doska SCADA vo vzdialenosti 2 m → P1.2 namiesto P1.5 |
| >50 % video alebo pohyblivého obsahu | Posunúť o jednu úroveň hrubšie | Značková fólia pri 3 m → P2.5 namiesto P1.8 |
| Zmiešaná prezentácia a video | Použite základný vzorec tak, ako je | PowerPointová prezentácia v zasadacej miestnosti + občasné video → pravidlo 1.5 m |
Stručný prehľad: Aplikácia × Matica tónov
| Využitie | Odporúčaný sklon | Typická vzdialenosť | Kľúčová priorita |
|---|---|---|---|
| Konferenčná miestnosť / zasadacia miestnosť | P1.5 - P1.8 | 2 - 4m | Rovnováha medzi nákladmi a výkonom |
| Riadiaca miestnosť / NOC | P0.9 - P1.5 | 1 - 2.5m | Spoľahlivosť 24/7, jasnosť textu |
| Vysielacie štúdio | P0.9 - P1.2 | 1 - 3m | Výkon fotoaparátu, presnosť farieb |
| Virtuálna produkcia / XR | P0.9 - P1.5 | 1.5 - 4m | Obnovovacia frekvencia, genlock, latencia |
| Maloobchodný / lobby displej | P1.8 - P2.5 | 3 - 5m | Jas, vizuálny efekt |
| Múzeum / Galéria | P1.2 - P1.8 | 1.5 - 3m | Hĺbka farieb, tichá prevádzka |
Väčšina odporúčaní pre rozstup pixelov, ktoré dostanete, je o jeden krok jemnejšia, ako potrebujete – pretože jemnejší rozstup znamená vyššiu faktúru. Použite vzorec. Dôverujte matematike.
COB, MIP alebo SMD – technologické rozhodnutie z roku 2026
Rozstup pixelov vám hovorí, aká hustá je obrazovka. Technológia balenia vám hovorí, ako si bude fungovať počas 5-ročného prevádzkového cyklu. Nie sú to tie isté otázky.
V roku 2024 sa diskusia týkala otázky „COB vs. SMD – oplatí sa prémiové riešenie?“ V roku 2026 má táto otázka odpoveď: pre P1.5 a nižšie už COB nie je prémiovou možnosťou. Je to základná línia. Na veľtrhu ISLE 2026 priemysel potvrdil to, čo ukazovali údaje z terénu už dva roky – SMD na úrovni P1.2 jednoducho neobstojí v prostredí s nepretržitou prevádzkou tak, ako to robí COB.
Tri typy balenia vedľa seba — COB / MIP / SMD — čistá štrukturálna ilustrácia
Vzájomné porovnanie
| rozmer | COB | MIP | SMD |
|---|---|---|---|
| Ako to funguje | Čipy spojené priamo s plošným spojom, jedna vrstva živice | Mikročipy vopred zabalené jednotlivo a následne namontované | Jednotlivé RGB čipy v plastovom puzdre, spájkované na DPS |
| Rozsah rozstupu pixelov | P0.62 - P1.875 | P0.4 - P0.9375 | P1.2 – P10+ |
| Kontrastný pomer | 10,000:1 | 100,000:1 | 3,000: 1 - 5,000: 1 |
| Trvanlivosť | O 30–40 % odolnejšie voči nárazom ako SMD | Vysoká — individuálna ochrana proti trieskam | Mierne – exponované LED kryty |
| Opraviteľnosť | Výmena na úrovni modulov | Oprava jednej LED diódy možná | Oprava jednej LED diódy možná |
| Jednotnosť farieb | Dobré. Kalibrácia v továrni. | Vynikajúce. Továrenské miešanie farieb na čip | Dobré. Záleží na kvalite LED diód. |
| Náklady (v pomere k COB) | Baseline | +20 – 40 % | -20-30% |
| Trajektória do roku 2026 | Hlavný prúd pre vnútorné ≤P1.5 | Najrýchlejšie rastúci segment | Výjazd pod P1.5 |
Čo kam patrí – Praktický sprievodca
- Rozstup je P1.5 alebo nižší
- Prevádzka 24/7 (riadiaca miestnosť, NOC)
- Riziko prachu, vlhkosti alebo fyzického kontaktu
- Rozpočet to dovoľuje. Chcete bezpečný predvolený stav pre rok 2026.
- Rozstup je P0.9 alebo nižší
- Vysielanie, viceprezidentské aplikácie alebo aplikácie s kritickými farbami
- Oprava jednotlivých LED diód je dôležitá pre SLA
- Rozpočet dokáže absorbovať 20 – 40 % prémiu oproti COB
- Rozstup tónov je P1.8 – P2.5
- Pozorovacia vzdialenosť presahuje 3 m
- Projekt citlivý na rozpočet
- Prenájom alebo dočasná inštalácia
- Výška tónu je pod P1.5
- Prostredie je prašné alebo vlhké
- Klient očakáva ročnú mieru zlyhania modulov <1 %
- Dodávateľ to presadzuje ako „rovnako dobré“ – v tejto forme to nie je.
V sieťovom operačnom centre v Severnej Amerike sme nainštalovali stenu P1.2 COB Pro – širokú 8 m a vysokú 3 m. Prevádzka 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Viacero SCADA kanálov, CCTV streamov a dátových dashboardov beží súčasne. O 18 mesiacov neskôr: žiadne výmeny modulov. Predchádzajúca SMD stena klienta s rovnakou roztečou mala v priemere 3 – 4 výmeny modulov ročne kvôli mŕtvym pixelom a fyzickému poškodeniu počas čistenia. To je rozdiel v spoľahlivosti, ktorý COB uzatvára.
All-in-One LED TV verzus vlastná videostenka – rozhodnutie o tvarovom faktore
Väčšina sprievodcov nákupom s precíznym výberom toto rozhodnutie úplne vynecháva. Predpokladajú, že odpoveďou je vždy videostena na mieru – rady skriniek, profesionálny montážny tím, týždeň na mieste. Ale v roku 2026 je to len polovica výsledku.
All-in-One LED televízory sú vopred zostavené, predkalibrované displeje v pevných veľkostiach: 108 palcov (P1.5), 135 palcov (P1.2) a 163 palcov (P0.9, skutočné 4K). Dodávajú sa v prepravnom puzdre. Rozbalíte ich, namontujete na stojan alebo stenu, zapojíte napájanie a HDMI – a máte hotovo. Jeden technik. Jeden deň. Trh s all-in-one zariadeniami vzrástol v roku 2026 o 42 % a to z dobrého dôvodu: pre štandardné veľkosti zasadacích miestností je čoraz ťažšie obhájiť si ponuku vlastnej steny.
Všetko v jednom na mobilnom stojane (vľavo) verzus tím pre inštaláciu na stenu na mieru (vpravo)
Rozhodovacia matica
| kritérium | LED televízor typu všetko v jednom | Vlastná videostena |
|---|---|---|
| Dostupné veľkosti | 108″ (P1.5), 135″ (P1.2), 163″ (P0.9 4K) | Ľubovoľný rozmer. Ľubovoľný pomer strán. |
| Čas inštalácie | 1 deň, 1 technik | 3–7 dní, profesionálny tím |
| Vstavaný systém | Prehrávač médií, reproduktory, operačný systém sú súčasťou balenia | Vyžaduje sa externý procesor a zvuk |
| Jednoduchá údržba | Výmena celej jednotky | Výmena poľa na úrovni modulu |
| flexibilita | Pevná veľkosť a iba 16:9 | Vlastný tvar, zakrivený, 4:3, ľubovoľné rozloženie |
| Najlepšie pre | Štandardné zasadacie miestnosti, zasadacie miestnosti, vzdelávanie | Riadiace miestnosti, vysielanie, viceprezident, veľké priestory |
Nedávno sme spolupracovali s európskym AV integrátorom na projekte firemnej zasadacej miestnosti. Miestnosť mala rozmery 7 m × 5 m s kapacitou 18 miest na sedenie vo vzdialenosti 3 m od steny. Vyhodnocovali dve možnosti: vlastnú stenu P1.5 COB (odhadovaná doba výstavby 5 dní, hardvér 28 000 EUR + inštalácia 6 000 EUR) oproti 135-palcovej stene P1.2 All-in-One (1 deň na mieste, spolu 19 000 EUR). Rovnaká vnímaná kvalita obrazu pri vzdialenosti 3 m. Vybrali si systém All-in-One. Klient uviedol stenu do prevádzky pre zasadnutie predstavenstva v ten piatok namiesto budúceho mesiaca. Niekedy je najjednoduchšia odpoveď tá správna.
Viac než len rozteč pixelov – 4 výkonnostné špecifikácie, ktoré váš klient potrebuje vo svojej RFP
Rozstup pixelov a balenie vyberajú kategóriu hardvéru. Tieto štyri špecifikácie určujú, či panely v danej kategórii skutočne fungujú. Ak ich nebudete mať radi, môžete skončiť so stenou P1.2, ktorá vyzerá horšie ako správne špecifikovaný P1.8.
Obnovovacia frekvencia – keď stačí 3840 Hz
Obnovovacia frekvencia je najviac preceňovanou špecifikáciou pri LED diódach s jemným rozstupom farieb. Vyššie čísla vyzerajú v technických údajoch pôsobivo, ale skutočná otázka znie: bude táto stena natočená na kameru?
Ak je odpoveď nie – konferenčná miestnosť, predajný stánok, hotelová hala, riadiaca miestnosť – 3840 Hz je už viac než dosť. Pri 3840 Hz sa cyklus skenovania dokončí 3 840-krát za sekundu. Ľudské oko nedokáže vnímať blikanie nad približne 200 Hz. Kupujete si tak priestor, ktorý nikdy nevyužijete.
Ak je odpoveď áno – vysielacie štúdio, virtuálna produkčná séria, akékoľvek prostredie s profesionálnymi videokamerami – 3840 Hz je vaše minimum. Pri 1920 Hz kamera snímajúca rýchlosťou 1/100 s alebo 1/250 s zachytí viditeľné riadky skenovania. Pri 3840 Hz tento artefakt na väčšine vysielacích kamier mizne. Pre vysokorýchlostné natáčanie alebo prostredia virtuálnej scény, kde je stena natáčaným pozadím, je 7680 Hz so zodpovedajúcim špičkovým procesorovým reťazcom Novastar alebo Colorlight praktickým základom na overenie v cenovej ponuke.
Nastavte digitálnu zrkadlovku na rýchlosť uzávierky 1/1000 s. Namierte ju na bežiaci displej. Ak vidíte vodorovné pruhy alebo tmavé čiary, skutočná obnovovacia frekvencia je nižšia, ako je uvedené v reklame. V tomto teste som vyskúšal troch dodávateľov. Označenie „3840 Hz“ na cenovej ponuke neznamená nič, kým to nevidíte cez objektív.
Jas – pasca na vnútorné špecifikácie
Vnútorné LED diódy nepotrebujú 2 000 nitov. Príliš veľa výziev na predkladanie ponúk kopíruje špecifikácie jasu pre vonkajšie použitie do interiérových projektov, pretože „čím vyšší, tým lepší“. Vyšší jas v tmavej miestnosti spôsobuje únavu očí, zvyšuje spotrebu energie a skracuje životnosť LED diód v dôsledku tepelného namáhania.
Prispôsobte jas okolitému osvetleniu:
Kontrastný pomer a presnosť farieb
Tieto dve špecifikácie odlišujú stenu, ktorá vyzerá draho, od tej, ktorá skutočne funguje.
| spec | Minimálne prijateľné | Odporúčaná | Prémiové / Vysielanie |
|---|---|---|---|
| Kontrastný pomer | 3,000:1 | 5,000: 1 - 10,000: 1 | 100 000:1 (MIP) |
| Presnosť farieb (ΔE) | ≤ 3 | ≤ 1 | ≤ 0.5 |
| Hĺbka odtieňov sivej | 12-bit | 14-bit | 16-bitový (HDR) |
| Uhol pohľadu | 120 ° | 160 ° | 170 °+ |
Pre štandardnú komerčnú zasadaciu miestnosť – P1.5 alebo P1.8, 3840 Hz, 800 nitov, kontrast 5000:1, ΔE ≤ 1 – to nie sú exotické špecifikácie. Sú to tie, ktoré by mala v roku 2026 prinášať kvalitná stena s jemným rozstupom. Ak je cenová ponuka dodávateľa výrazne nižšia ako trhová cena, najskôr si skontrolujte tieto štyri čísla. Sú to takmer vždy tie, ktoré určujú kompromisy.
Infografika so 4 kľúčovými špecifikáciami – obnovovacia frekvencia / jas / kontrast / farba – ikony + cieľové rozsahy
Koľko by mala v roku 2026 skutočne stáť LED stena s jemným rozstupom svetiel?
Toto je otázka, ktorú si kladie každý kupujúci a okolo ktorej väčšina dodávateľov tancuje. Dovoľte mi uviesť skutočné čísla – nie také široké rozpätia, že sú zbytočné, ale skutočné referenčné ceny priamo od výrobcu na základe toho, čo vyrábame a denne ponúkame.
Referenčná cena hardvéru (Factory-Direct, 3. štvrťrok 2026)
| Smola | Technológia | Typické použitie | Cenový rozsah (USD/m²) |
|---|---|---|---|
| P0.9 | COB | Vysielanie, viceprezident, prémiová zasadacia miestnosť | 2,250 – 2,500 USD |
| P1.2 | COB | Riadiaca miestnosť, zasadacia miestnosť, múzeum | 1,570 – 1,870 USD |
| P1.5 | COB | Zasadacia miestnosť, múzeum, maloobchod | 1,390 – 1,695 USD |
| P1.25 SMD | SMD (blok 1000 × 500) | Cenovo výhodné vnútorné steny | 1,825 – 2,035 USD |
| P2.5 | SMD (blok 1000 × 500) | Veľkoformátové vnútorné priestory, DOOH, pódiá | ≈860 USD |
Ide o hardvérové, priame dodávky z továrne, EXW Shenzhen, iba panely (moduly + skrinka). Šírka pásma pre COB je konfigurácia: nízka hodnota ≈ 600 cd/m² pri 3 840 Hz; vysoká hodnota ≈ 1 000 cd/m² pri 7 680 Hz. Skutočné cenové ponuky sa pohybujú ±10–15 %. Minimálna dovozná cena (MIP) pri P0.9 sa uvádza samostatne. Doprava, clo, inštalácia a procesory nie sú zahrnuté – a na týchto položkách záleží.
Neviditeľných 40%
Vo väčšine projektov nižšie uvedené položky zvyšujú náklady na hardvér o 35 – 60 %. Ak váš rozpočet zahŕňa iba panely na meter štvorcový, dostávate sa do deficitu.
- Ovládač videa (NovaStar MCTRL4K alebo ekvivalent): 800 – 2 500 USD
- Odosielacie karty + prijímacie karty: vypočítané za skrinku
- Rozpočet ~8–12 % ceny hardvéru pre profesionálne spracovanie
- Nástenný rám alebo stojaca konštrukcia
- 80 – 200 USD/m² v závislosti od zložitosti
- Vlastné konštrukcie pre zakrivené alebo nepravidelné steny: pripočítajte 30 – 50 %
- Profesionálny tím: 3–7 dní na mieste
- Kalibrácia na ΔE ≤ 1: vyžaduje vyškoleného technika + softvér
- Rozpočet 300 – 800 USD/m² pre inštaláciu na kľúč
- Náhradné moduly: 3 – 5 % z celkového počtu modulov, uchovávané na mieste alebo v regióne
- Doprava: líši sa podľa regiónu a objemu (námorná preprava zo Shenzhenu)
- Káble, konektory, nástroje: ~200 – 500 USD na úrovni projektu
Stena z COB panelov P15 s rozmermi 5 m × 3 m (1.5 m²) pre riadiacu miestnosť sa rozkladá približne takto: panely za ~1 540 USD/m² (stred pásma EXW) = 23 100 USD . Spracovanie signálu + montážna konštrukcia + kabeláž = 6 000 USD. Profesionálna inštalácia + kalibrácia na mieste = 6 000 USD. Náhradné moduly (5 %) ≈ 1 155 USD. Celkové vybavenie na kľúč: ~36 255 USD – približne o 57 % viac ako cena panela po započítaní konštrukcie a práce. Teraz započítajte 5 rokov spotreby elektriny pri 16 hodinách denne (~4 200 USD) a odhadovanú údržbu (~2 000 USD na náhradné diely). 5-ročné celkové náklady na vlastníctvo: ~42 500 USD. Cenová ponuka na hardvér je prvé číslo, nie posledné.
Pred podpisom – 7 technických kontrol na overenie akéhokoľvek dodávateľa
Máte stanovené ciele týkajúce sa ponuky, technológie, tvaru a špecifikácií. Máte na stole tri cenové ponuky. Ceny sa líšia o 30 %. Špecifikácie vyzerajú takmer identicky. Čo teraz?
V tomto prípade sa väčšina integrátorov spolieha na intuíciu alebo obchodné vzťahy. Nerobte to. Použite tento kontrolný zoznam. Každá položka v ňom je niečo, čo som videl pokaziť v projekte, kde kupujúci dôveroval cenovej ponuke a vynechal overenie.
-
Aká je značka, séria a typ vodiča LED diód?LED čip je najdrahším komponentom v displeji. Opýtajte sa na značku (Nationstar, Kinglight, Nichia), konkrétnu sériu a či sú spojovacie vodiče zlaté alebo medené. LED diódy so zlatým vodičom vydržia o 30 – 40 % dlhšie. Medený vodič je lacnejší, ale rýchlejšie oxiduje. Cenový rozdiel medzi dvoma panelmi P1.5 s „LED diódami Nationstar“ môže byť 60 – 80 % v závislosti od úrovne čipu vo vnútri.
-
Aký je model ovládača integrovaného obvodu? Podporuje PWM?Ovládací integrovaný obvod riadi správanie každého pixelu. Kvalitný integrovaný obvod s PWM (moduláciou šírky impulzov) poskytuje plynulé zobrazenie odtieňov sivej a stabilnú obnovovaciu frekvenciu. Lacné integrované obvody bez PWM spôsobujú pruhové artefakty a blikanie pri nízkom jase. Požiadajte o číslo modelu integrovaného obvodu. Ak ho dodávateľ nevie pomenovať, nešpecifikoval ho.
-
Koľko vrstiev DPS? Ukáž mi fotografiu prierezu.Dvojvrstvové dosky plošných spojov sú lacnejšie, ale časom sa viac zahrievajú a deformujú. 4 vrstvy sú minimum pre jemný rozteč. 6 vrstiev zvyšuje tepelnú stabilitu pre nepretržité prostredie. Dvojvrstvová doska v skrini P1.2 zlyhá do 18 mesiacov nepretržitej prevádzky. Vymenil som ich už dosť, aby som to vedel.
-
Aká je značka zdroja napájania? Má PFC? Ukážte mi certifikát CE / číslo modelu.Napájací zdroj je najčastejším bodom poruchy každej LED steny. Mean Well je zlatým štandardom v tomto odvetví. Neznámy zdroj bez PFC (korekcie účinníka) stojí o 45 – 80 % menej – a generuje viac tepla, odoberá viac prúdu a zlyháva 3 – 5-krát častejšie. Požiadajte o presné číslo modelu a dokumentáciu CE pre daný zdroj – overte si, či certifikát zodpovedá modelu v cenovej ponuke.
-
Aká je tolerancia obrábania skrinky?Hliníkové skrinky z tlakového odliatku by mali mať toleranciu v rozmedzí ±0.1 mm. Ak sa skrinky nezarovnajú dokonale, medzi panelmi sa objavia viditeľné spoje – presne tento problém má jemný rozstup vyriešiť. Opýtajte sa, koľkými CNC prechodmi prechádza každá skrinka a aká je špecifikácia tolerancie.
-
Ukážte mi správu o kalibrácii z výroby – Delta E na modul.Stena P1.2 bez správnej kalibrácie vyzerá horšie ako kalibrovaná P2.5. Požiadajte výrobcu o merania Delta E pre každý modul. Ak dodávateľ kalibruje na úrovni modulov (nielen na úrovni skrinky), stena bude vyzerať jednotne od okraja k okraju. Ak kalibrujú iba na úrovni skrinky, po 6 mesiacoch tepelných cyklov očakávajte viditeľné farebné zmeny medzi skrinkami.
-
Kde máte skladom náhradné diely? Aká je garantovaná doba odozvy?5-ročná záruka na diely dodávané zo Shenzhenu znamená 2 – 4 týždne prestojov na jednu poruchu. 3-ročná záruka na diely skladom v regióne znamená výmenu nasledujúci deň. Pre dispečing s nepretržitou prevádzkou je tento rozdiel všetkým. Informujte sa o skladových zásobách náhradných dielov, nielen o trvaní záruky.
Ak dodávateľ nedokáže odpovedať na všetkých sedem otázok s konkrétnymi číslami modelov a referenciami certifikátov – nie marketingovým jazykom, nie heslom „dôverujte nám“ – odíďte. Vo výrobe pracujem už 19 rokov. Na všetkých sedem otázok našich produktov dokážem odpovedať za menej ako 60 sekúnd. Rovnako ako každý skutočný výrobca.
3 otázky, ktoré odlišujú výrobcov od obchodníkov
Výrobca môže na všetky tri otázky odpovedať okamžite. Obchodník bude odpovedať odklonom, otázkou alebo nejasnými odpoveďami. Rozdiel je dôležitý, pretože keď sa niečo pokazí na mieste v 14. mesiaci – a niečo sa vždy pokazí – potrebujete inžiniera, ktorý to zostrojil, nie predajcu, ktorý odoslal objednávku.
7 ikon v mriežke – vizuálny kontrolný zoznam na overenie dodávateľa
Povedzte nám o vašom prípade použitia, rozmeroch miestnosti a vzdialenosti pozorovania. Odporučíme vám správny rozstup, technológiu a tvar – s reálnymi cenami. 19 rokov skúseností s LED inžinierstvom. Žiadne dohady.
Vyžiadajte si vzorku na vyhodnotenie COB alebo MIP. Otestujte jas, rovnomernosť farieb a obnovovaciu frekvenciu s vlastným vybavením. Hardvér sa odošle do 5 pracovných dní.